۰۹۱۲۳۱۷۱۴۰۷- ۰۲۱۶۵۰۱۰۶۲۳- ۰۲۱۶۵۰۱۰۵۶۵
فهرست

استاندارد API

استاندارد API

استاندارد API که مخفف American Petroleum Institute است، یک موسسه نفت آمریکا است که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شده است. این موسسه از سال ۱۹۲۴ به معتبرترین موسسه تنظیم و نشر استانداردهای نفت و گاز در سراسر جهان تبدیل شده است.

استاندارد API

استاندارد API

لوله‌های ای‌پی‌آی

 

لوله api استاندارد API در دو گرید لوله api (psl1) و لوله api (psl2) تولید می شود.استاندارد های متریالی و خواص مکانیکی و تست های کنترل کیفی لوله api (psl2) به مراتب سختگیرانه تر از لوله api (psl1) می باشد.

لوله‌های ای‌پی‌آی یا انجمن نفت آمریکا، طبق استانداردهای سختگیرانه‌ای که توسط این انجمن تعیین می‌شود، تولید می‌شوند. این لوله‌ها به دو نوع، گرید B و لوله‌های گازی، تقسیم می‌شوند که مواد متریالی آن‌ها نیز بسیار دقیق و سختگیرانه است. همچنین، لوله‌های ای‌پی‌آی به دو گرید PSL1 و PSL2 تقسیم می‌شوند که استانداردها و تست‌های کنترل کیفیت لوله‌های PSL2 نسبت به PSL1 بسیار سختگیرانه‌تر است.

 

انواع لوله api

 

لوله های API استاندارد API به دو نوع تقسیم می‌شوند: لوله های گازی API و لوله های API 5L یا بهترین‌ها، لوله های API 5L گرید B. قیمت لوله های گازی API بسیار ارزانتر از قیمت لوله های API 5L است، چرا که یکی از آنها دارای درز بوده و دیگری منیسمان است.

در ایران، لوله های API گرید B به اشتباه با نام لوله های گازی API شناخته می‌شوند و بیشترین تولیدکنندگان لوله های گازی با عناوین لوله های API سپنتا و لوله های API سپاهان هستند. قیمت لوله های API سپاهان بسیار گرانتر از قیمت لوله های API سپنتا است.

متأسفانه، لوله های API گرید B در بازار ایران به خوبی شناخته نشده‌اند و بیشتر به عنوان لوله های منیسمان خرید و فروخت می‌شوند. اما اگر بر روی لوله منیسمان وارداتی، استانداردهای ASTM A105/A53/API 5L PSL1 GR B حک شده باشد، به این معنی است که استانداردهای لوله های API 5L گرید B را دارد.

به طور کلی، لوله های API گرید B معادل استانداردهای ASTM A105/ASTM A53 هستند و این استانداردها بر روی لوله منیسمان حک شده و به همراه محموله وارد ایران می‌شوند.

 

روش تولید لوله api 5l گرید b

 

برای ساخت لوله api 5l گرید b، از دو روش کشش گرم و کشش سرد استفاده می‌شود.

در روش کشش گرم، بیلت های استوانه‌ای پس از بازرسی و برش، وارد کوره می‌شوند و به روشهای مختلف گداخته می‌شوند. سپس یک سر بیلت سوراخی زده شده و با غلتک‌ها به جلو رانده می‌شود تا از مندرل عبور کند. قطر خارجی مندرل، قطر داخلی لوله api 5l را تشکیل می‌دهد. سپس لوله از مسیر غلتک‌ها عبور کرده و اعوجاج و دفرمگی در این مرحله از بین می‌رود.

سپس لوله api 5l مورد بازرسی چشمی و تست NDT و هیدرواستاتیک قرار می‌گیرد. در نهایت، لوله api نهایی شده و با رنگ، مارک و بسته‌بندی مناسب به انبار ارسال می‌شود.

 

تلرانس های ابعادی برای لوله های api 5l گرید b

1- برای قطر خارجی زیر 60.3 میلیمتر:
تلرانس بدنه برابر با (0.5mm)+/- است، تلرانس گردی برای بدنه لوله 0.9 میلیمتر و برای دو سر لوله 0.6 میلیمتر می باشد.

2- برای قطر خارجی برابر یا بیشتر از 60.3 میلیمتر تا 610 میلیمتر:
تلرانس قطر برای بدنه لوله برابر با (0.0075D)+/- و برای دو سر لوله (0.005D)+/- است. همچنین تلرانس گردی برای بدنه لوله کمتر از (0.015D) و برای دو سر لوله کمتر از (0.01D) است.

3- برای ضخامت های مختلف:
– ضخامت زیر 4 میلیمتر تلرانس برابر با 0.6+ و 0.5- است.
– برای ضخامت 4 تا 10 میلیمتر تلرانس (0.15t)+ و (0.15t)- می باشد.
– برای ضخامت 10 تا 25 میلیمتر تلرانس (0.125t)+/- است.
– برای ضخامت بیشتر از 25 میلیمتر تلرانس (3.7mm)+/- یا (0.1t)+/- می باشد.

4- تلرانس انحراف و اعوجاج برای حداکثر طول لوله حداکثر 15% از طول لوله می باشد.

5- حداکثر انحراف سر لوله باید کمتر یا مساوی 0.3 میلیمتر برای هر متر طول لوله باشد.

 

کاربرد لوله گازی api چیه؟

مواد استفاده شده در ساخت لوله گازی api اکثرا از جنس استیل کربنی هستند. این نوع لوله برای استفاده در سیستم های لوله کشی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی با شرایط دما و فشار کم، همچنین برای لوله کشی گاز خانگی استفاده میشود.

ابعاد استاندارد لوله گازی api با استاندارد ASME B36.10 هماهنگ است و دارای ویژگی های زیر میباشد:

لوله گازی api در گریدهای B-X42-X46-X52-X56-X60-X65-X70 تولید میشود.

این لوله ها با فرآیندهای مختلف جوشکاری (erw-saw-efw-lsaw-ssaw) در قطرهای مختلف تولید میشوند.

لوله گازی api در رده های مختلف SCH تولید میشود.

سر لوله گازی api به صورت Beveled یا Plain آماده میشود و به طول های مختلف 6 متری و 12 متری تولید میشوند.

برای محافظت از لوله گازی api استاندارد API در برابر رطوبت، از کپ های لاستیکی یا فلزی در دو انتهای لوله استفاده میشود.

 

تولید کننده لوله گازی api

– لوله api سپاهان:

شرکت صنعتی سپاهان با برند لوله api سپاهان فعالیت خود را در زمینه تولید لوله گازی api آغاز کرده است. محصولات این شرکت در صنایع مختلف و همچنین برای لوله کشی گاز در منازل استفاده می شود. این شرکت با تاریخچه‌ای بیش از چهل ساله و با تیمی حرفه ای از 880 نفر، با ظرفیت تولید 420000 تن لوله api گازی و پروفیل در مساحت 55000 متر مربع در اصفهان فعالیت می کند.

لوله api سپاهان

لوله api سپاهان

قیمت لوله api سپاهان

 

لوله api سپاهان استاندارد API یکی از نام‌آشناترین و قدیمی ترین محصولات در بازار است. این لوله ها برای مصارف گاز خانگی و صنعتی مناسب هستند. لوله گازی سپاهان به صورت لوله های سبک و سنگین و همچنین روکار و توکار تولید می شود.

ضخامت و وزن لوله api سپاهان براساس استانداردهای مشخص توسط شرکت لوله سپاهان تولید می شود. اطلاعات مربوط به وزن و ضخامت این لوله ها در سایت ما قابل مشاهده است.

لوله api سپاهان  استاندارد API در اندازه های مختلف از 1/2 تا 2 اینچ تولید و به بازار عرضه می شود. قیمت این محصولات تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نرخ ارز و عرضه به بازار قرار می گیرد.

برای اطلاع از قیمت های روز لوله api سپاهان استاندارد API می توانید به سایت ما مراجعه کرده یا با کارشناسان فروش تماس بگیرید.

 

استاندارد API

استاندارد API یکی از معتبرترین و پراستفاده‌ترین استانداردهای مرتبط با صنایع نفت و گاز در سراسر جهان است. این استانداردها توسط موسسه American Petroleum Institute تهیه و منتشر می‌شوند و شرکت‌ها و صنایع مختلف از آن‌ها برای ارتقای کیفیت و ایمنی عملیات خود استفاده می‌کنند. از زمان تأسیس در سال ۱۹۱۹، API به عنوان یکی از مهمترین موسسات تنظیمی در زمینه نفت و گاز شناخته شده است و نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت این صنایع داشته است.

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید